Calibre-Web - en to ja translation catalogue (721 entries)

en: %(book)s send to E-Reader
ja: %(book)s をE-Readerに送信

en: %(format)s format not found for book id: %(book)d
ja: ID: %(book)d の本に %(format)s フォーマットはありません

en: %(format)s format not found on disk
ja: %(format)s 形式は存在しません

en: %(format)s not found on Google Drive: %(fn)s
ja: Googleドライブ: %(fn)s に %(format)s はありません

en: %(format)s not found: %(fn)s
ja: %(format)s がありません: %(fn)s

en: %(name)s's Profile
ja: %(name)s のプロフィール

en: %(provider)s OAuth Client Id
ja: %(provider)s OAuth クライアントID

en: %(provider)s OAuth Client Secret
ja: %(provider)s OAuth クライアントシークレット

en: '%(langname)s' is not a valid language
ja: '%(langname)s' は有効な言語ではありません

en: (Please ensure that users also have upload permissions)
ja: (ユーザーにアップロード権限を与えることも忘れないでください)

en: (Public)
ja: (公開)

en: A new update is available. Click on the button below to update to the latest version.
ja: アップデートが利用可能です。下のボタンをクリックして最新バージョンにアップデートしてください。

en: A new update is available. Click on the button below to update to version: %(version)s
ja: アップデートが利用可能です。下のボタンをクリックしてバージョン: %(version)s にアップデートしてください。

en: A private shelf with the name '%(title)s' already exists.
ja: '%(title)s' という名前の本棚はすでに存在します。

en: A public shelf with the name '%(title)s' already exists.
ja: '%(title)s' という名前のみんなの本棚はすでに存在します。

en: About
ja: このサイトについて

en: Access Logfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
ja: アクセスログファイルの場所が無効です。正しいパスを入力してください

en: Account
ja: アカウント

en: Actions
ja: アクション

en: Add
ja: 追加

en: Add Allowed/Denied Tags
ja: 許可/拒否タグを追加

en: Add Allowed/Denied custom column values
ja: 許可/拒否カスタムカラムを追加

en: Add Domain
ja: ドメインを追加

en: Add Identifier
ja: 識別子を追加

en: Add New User
ja: 新規ユーザーを追加

en: Add View Restriction
ja: 表示制限を追加

en: Add allowed/Denied Custom Column Values
ja: 許可/拒否カスタムカラムを追加

en: Add new user
ja: 新規ユーザー追加

en: Add to archive
ja: アーカイブに追加

en: Add to shelf
ja: 本棚に追加

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin User
ja: 管理者ユーザー

en: Admin page
ja: 管理者ページ

en: Administration
ja: 管理

en: Advanced Search
ja: 詳細検索

en: All
ja: 全て

en: Allow
ja: 許可

en: Allow Changing Password
ja: パスワード変更を許可

en: Allow Delete Books
ja: 本の削除を許可

en: Allow Downloads
ja: ダウンロードを許可

en: Allow Edit
ja: 編集を許可

en: Allow Editing Public Shelves
ja: みんなの本棚の編集を許可

en: Allow Reverse Proxy Authentication
ja: リバースプロキシの認証を許可

en: Allow Uploads
ja: アップロードを許可

en: Allow eBook Viewer
ja: 本のビューアを許可

en: Allowed Column Values
ja: 許可カスタムカラム

en: Allowed Domains (Whitelist)
ja: 許可するドメイン名 (ホワイトリスト)

en: Allowed Tags
ja: 許可タグ

en: Allowed Upload Fileformats
ja: アップロードを許可するファイル形式

en: Alphabetical Books
ja: 五十音順の本

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Anonymous Browsing
ja: 匿名での閲覧

en: Archive Status
ja: アーカイブ状況

en: Archived
ja: アーカイブ済み

en: Archived Books
ja: アーカイブされた本

en: Are you really sure?
ja: よろしいですか?

en: Are you sure you want delete Calibre-Web's sync database to force a full sync with your Kobo Reader?
ja: Calibre-Webの同期DBを削除して強制的にKoboリーダーと同期してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change Calibre library location?
ja: Calibreライブラリのパスを変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change locales of selected user(s)?
ja: 選択したユーザーの言語設定を変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change shelf sync behavior for the selected user(s)?
ja: 選択したユーザーの本棚同期の動作を変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change the selected restrictions for the selected user(s)?
ja: 選択したユーザーの選択した制限を変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change the selected role for the selected user(s)?
ja: 選択したユーザーの選択したロールを変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change the selected visibility restrictions for the selected user(s)?
ja: 選択したユーザーの選択した表示制限を変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to change visible book languages for selected user(s)?
ja: 選択したユーザーが表示できる本の言語を変更してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete this shelf?
ja: この本棚を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to restart?
ja: 再起動してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to shutdown?
ja: シャットダウンしてもよろしいですか？

en: Arrange books manually
ja: 手動で本を並び替える

en: At Least One LDAP User Not Found in Database
ja: DB内にLDAPユーザーが1人も見つかりません

en: Attachment Size Limit
ja: 添付ファイルのサイズ制限

en: Authenticate Google Drive
ja: Googleドライブを認証

en: Author
ja: 著者

en: Author Sort
ja: 著者名のよみがな

en: Author: %(name)s
ja: 著者: %(name)s

en: Authors
ja: 著者

en: Authors in this Library
ja: このライブラリ内の著者数

en: Autodetect
ja: 自動検出

en: Back
ja: 戻る

en: Basic Configuration
ja: 基本設定

en: Best
ja: 最適

en: Black
ja: ブラック

en: Book %(index)s of %(range)s
ja: %(range)s 第%(index)s巻

en: Book Details
ja: 本の詳細

en: Book Format Successfully Deleted
ja: 本の形式を削除しました

en: Book Successfully Deleted
ja: 本を削除しました

en: Book Title
ja: 本のタイトル

en: Book has been added to shelf: %(sname)s
ja: 本を %(sname)s に追加しました

en: Book has been removed from shelf: %(sname)s
ja: 本が %(sname)s から削除されました

en: Book is already part of the shelf: %(shelfname)s
ja: この本は %(shelfname)s にすでに追加されています

en: Book path %(path)s not found on Google Drive
ja: 本のパス %(path)s はGoogleドライブ上にありません

en: Book successfully queued for converting to %(book_format)s
ja: 本の %(book_format)s への変換がキューに追加されました

en: Books
ja: 本

en: Books List
ja: 本の一覧

en: Books are already part of the shelf: %(name)s
ja: これらの本は %(name)s にすでに追加されています

en: Books have been added to shelf: %(sname)s
ja: 本が %(sname)s に追加されました

en: Books in this Library
ja: このライブラリ内の本の冊数

en: Books must first be archived and the device synced before a book can safely be deleted.
ja: 本を安全に削除するためには、初めに本をアーカイブした上で端末と同期する必要があります

en: Books ordered by Author
ja: 著者名順

en: Books ordered by Languages
ja: 言語順

en: Books ordered by Rating
ja: 評価順

en: Books ordered by category
ja: カテゴリ順

en: Books ordered by file formats
ja: ファイル形式順

en: Books ordered by publisher
ja: 出版社順

en: Books ordered by series
ja: シリーズ順

en: Books organized in shelves
ja: 本棚に整理された本

en: Books per Page
ja: 1ページに表示する冊数

en: Books sorted alphabetically
ja: 五十音順にソートされた本

en: Books with Title will be merged from:
ja: このタイトルの本から

en: Browse
ja: 閲覧

en: Calibre Database Directory
ja: Calibre DBのディレクトリ

en: Calibre E-Book Converter Settings
ja: Calibre E-Book Converterの設定

en: Calibre ebook-convert %(tool)s not found
ja: Calibre ebook-convert %(tool)s が見つかりません

en: Calibre failed with error: %(error)s
ja: Calibre が失敗しました: %(error)s

en: Calibre-Web Instance is unconfigured, please contact your administrator
ja: Calibre-Webインスタンスが未設定です。管理者に連絡してください

en: Calibre-Web Log:
ja: Calibre-Webのログ:

en: Calibre-Web configuration updated
ja: Calibre-Webの設定を更新しました

en: Calibre-Web eBook Catalog
ja: Calibre-WebのeBookカタログ

en: Calibre-Web will search for updated Covers and update Cover Thumbnails, this may take a while?
ja: Calibre-Webは新しい表紙を検索してそのサムネイルを更新しますが、これにはしばらく時間がかかるかもしれません

en: Callback domain is not verified, please follow steps to verify domain in google developer console
ja: コールバックドメインが認証されていません。Google Developer Consoleでドメインを認証してください

en: Can't delete Guest User
ja: ゲストユーザーは削除できません

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセル

en: Categories
ja: カテゴリ

en: Categories in this Library
ja: このライブラリ内のカテゴリ数

en: Category: %(name)s
ja: カテゴリ: %(name)s

en: Certfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
ja: 証明書ファイルの場所が無効です。正しいパスを入力してください

en: Change Password
ja: パスワード変更

en: Change order of Shelf: '%(name)s'
ja: '%(name)s' 内の本の順番を変更する

en: Check for Update
ja: アップデートを確認

en: Choose File Location
ja: ファイルの場所を選択

en: Choose a username
ja: ユーザー名を入力してください

en: Clearing cover thumbnail cache
ja: 表紙サムネイルのキャッシュを消去中

en: Click on the button below to update to the latest stable version.
ja: 下のボタンをクリックして最新の安定バージョンにアップデートしてください。

en: Click the cover to load metadata to the form
ja: カバー画像をクリックしてメタデータをフォームに読み込んでください

en: Close
ja: 閉じる

en: Comic Reader
ja: コミックリーダー

en: Comments
ja: コメント

en: Configuration
ja: 設定

en: Connection error
ja: 接続エラー

en: Convert
ja: 変換

en: Convert book
ja: 本を変換

en: Convert book format:
ja: 変換する形式:

en: Convert from:
ja: 変換元:

en: Convert non-English characters in title and author while saving to disk
ja: ダウンロード時にタイトルと著者名の中にある2バイト文字を変換する

en: Convert to:
ja: 変換先:

en: Converted file not found or more than one file in folder %(folder)s
ja: 変換されたファイルが見つからないか、またはフォルダー %(folder)s 内に複数存在します

en: Could not add books to shelf: %(sname)s
ja: %(sname)s に本を追加できません

en: Could not fetch update information
ja: アップデート情報を取得できません

en: Cover Format Error
ja: 表紙形式エラー

en: Cover Thumbnails
ja: 表紙サムネイル

en: Cover-file is not a valid image file, or could not be stored
ja: 表紙ファイルが有効な画像ファイルでないか、または保存できませんでした

en: Create Issue
ja: Issueを作成

en: Create a Shelf
ja: 本棚を作成する

en: Create/View
ja: 作成/表示

en: Current Version
ja: 現在のバージョン

en: Custom Column No.%(column)d does not exist in calibre database
ja: カスタムカラムの%(column)d列目がcalibreのDBに存在しません

en: Custom Filter
ja: カスタムフィルタ

en: DB Location is not Valid, Please Enter Correct Path
ja: DBの場所が無効です。正しいパスを入力してください

en: DB is not Writeable
ja: DBへの書き込みができません

en: DJVU Reader
ja: DJVUリーダー

en: Dark
ja: ダーク

en: Database Configuration
ja: DB設定

en: Database Settings updated
ja: DB設定を更新しました

en: Database connections are closed
ja: DB接続を切断

en: Default Language
ja: 言語設定のデフォルト

en: Default Settings for New Users
ja: 新規ユーザーのデフォルト設定

en: Default Visibilities for New Users
ja: 新規ユーザーのデフォルト表示設定

en: Default Visible Language of Books
ja: 表示する本の言語設定のデフォルト

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Book
ja: 本を削除

en: Delete User
ja: ユーザーを削除

en: Delete formats:
ja: 削除する形式:

en: Delete this Shelf
ja: この本棚を削除

en: Deleting book %(id)s failed: %(message)s
ja: 本 %(id)s の削除に失敗しました: %(message)s

en: Deleting book %(id)s from database only, book path in database not valid: %(path)s
ja: 本 %(id)s はDBのみから削除されます。DB内の本のパスが有効ではありません: %(path)s

en: Deleting bookfolder for book %(id)s failed, path has subfolders: %(path)s
ja: %(id)s の本フォルダの削除に失敗しました。そこにはサブフォルダがあります: %(path)s

en: Denied Column Values
ja: 拒否カスタムカラム

en: Denied Domains (Blacklist)
ja: 拒否するドメイン名 (ブラックリスト)

en: Denied Tags
ja: 拒否タグ

en: Deny
ja: 拒否

en: Description
ja: 詳細

en: Description:
ja: 詳細:

en: Details
ja: 詳細

en: Direction
ja: 読む方向

en: Disable Change order
ja: 並び順の変更を無効にする

en: Discover
ja: 見つける

en: Discover (Random Books)
ja: 本を見つける (ランダムに表示)

en: Do you really want to delete the Kobo Token?
ja: Koboのトークンを削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to delete this domain?
ja: このドメインを削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to delete this user?
ja: このユーザーを削除してもよろしいですか？

en: Download
ja: ダウンロード

en: Download Access Log
ja: アクセスログをダウンロード

en: Download Calibre-Web Log
ja: Calibre-Webのログをダウンロード

en: Download Debug Package
ja: デバッグパッケージをダウンロード

en: Downloaded Books
ja: ダウンロードされた本

en: Downloaded books by %(user)s
ja: %(user)s がダウンロードした本

en: Downloading update package
ja: 更新データをダウンロード中

en: Downloads
ja: ダウンロード数

en: Drag to Rearrange Order
ja: ドラッグして並び順を変更

en: E-mail
ja: メール

en: E-mail is not from valid domain
ja: このメールは有効なドメインからのものではありません

en: Ebook converter failed with unknown error
ja: Ebook converter が不明なエラーで失敗しました

en: Ebook-converter failed: %(error)s
ja: Ebook-converter が失敗しました: %(error)s

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Allowed Column Values
ja: 許可カスタムカラムを編集

en: Edit Allowed Tags
ja: 許可タグを編集

en: Edit Basic Configuration
ja: 基本設定を編集

en: Edit Calibre Database Configuration
ja: Calibre DBの設定を編集

en: Edit Denied Column Values
ja: 拒否カスタムカラムを編集

en: Edit Denied Tags
ja: 拒否タグを編集

en: Edit Email Server Settings
ja: メールサーバー設定を編集

en: Edit Metadata
ja: メタデータを編集

en: Edit Public Shelves
ja: みんなの本棚を編集

en: Edit Scheduled Tasks Settings
ja: スケジュールタスク設定を編集

en: Edit Shelf Properties
ja: 本棚のプロパティを編集

en: Edit UI Configuration
ja: UI設定を編集

en: Edit User
ja: ユーザーを編集

en: Edit User %(nick)s
ja: ユーザー %(nick)s を編集

en: Edit Users
ja: ユーザーを編集

en: Edit a shelf
ja: 本棚を編集する

en: Email
ja: メールアドレス

en: Email Account Type
ja: サーバーの種類を選択

en: Email Server Settings
ja: メールサーバー設定

en: Email Server Settings updated
ja: メールサーバーの設定を更新しました

en: Enable Access Log
ja: アクセスログを保存する

en: Enable Anonymous Browsing
ja: 匿名での閲覧を許可

en: Enable Change order
ja: 並び順の変更を有効にする

en: Enable Kobo sync
ja: Koboの同期を有効にする

en: Enable Magic Link Remote Login
ja: マジックリンクによるリモートログインを有効にする

en: Enable Public Registration
ja: 誰でも登録可能にする

en: Enable Uploads
ja: アップロード機能を有効にする

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Ended
ja: 終了

en: Enter
ja: 入力:

en: Enter Author Sort
ja: 著者名のよみがなを入力

en: Enter Authors
ja: 著者名を入力

en: Enter Categories
ja: カテゴリ名を入力

en: Enter Languages
ja: 言語を入力

en: Enter Publishers
ja: 出版社を入力

en: Enter Series
ja: シリーズ名を入力

en: Enter Tag
ja: タグを入力

en: Enter Title
ja: タイトルを入力

en: Enter Title Sort
ja: タイトルのよみがなを入力

en: Enter Username
ja: ユーザー名を入力してください

en: Enter comments
ja: コメントを入力

en: Enter domainname
ja: ドメイン名を入力

en: Error
ja: エラー

en: Error Downloading Cover
ja: 表紙のダウンロードに失敗しました

en: Error deleting Shelf
ja: 本棚の削除中にエラーが発生しました

en: Error editing book: {}
ja: 本編集中のエラー: {}

en: Error on search for custom columns, please restart Calibre-Web
ja: カスタムカラムの検索でエラーが発生しました。Calibre-Webを再起動してください

en: Error opening shelf. Shelf does not exist or is not accessible
ja: 本棚を開けません。この本棚は存在しないかアクセスできません

en: Error: %(ldaperror)s
ja: エラー: %(ldaperror)s

en: Error: No user returned in response of LDAP server
ja: エラー: LDAPサーバーのレスポンスでユーザーが返されません

en: Exchange author and title
ja: 著者とタイトルを交換

en: Exclude Extensions
ja: 除外する拡張子

en: Exclude Languages
ja: 除外する言語

en: Exclude Series
ja: 除外するシリーズ

en: Exclude Shelves
ja: 除外する本棚

en: Exclude Tags
ja: 除外するタグ

en: Execution permissions missing
ja: 実行権限がありません

en: Extensions
ja: 拡張子

en: External Port
ja: 外部ポート

en: External binaries
ja: 外部バイナリ

en: Failed
ja: 失敗

en: Failed to Create at Least One LDAP User
ja: 少なくとも1人のLDAPユーザーの作成に失敗しました

en: Failed to Move Cover File %(file)s: %(error)s
ja: 表紙ファイル %(file)s の移動に失敗しました: %(error)s

en: Failed to create path %(path)s (Permission denied).
ja: %(path)s の作成に失敗しました (Permission denied)。

en: Failed to create path for cover
ja: 表紙ファイルの作成に失敗しました

en: Failed to extract at least One LDAP User
ja: 少なくとも1人のLDAPユーザーの抽出に失敗しました

en: Failed to fetch user info from GitHub.
ja: GitHubからのユーザー情報取得に失敗しました。

en: Failed to fetch user info from Google.
ja: Googleからのユーザー情報取得に失敗しました。

en: Failed to log in with GitHub.
ja: GitHubアカウントでのログインに失敗しました。

en: Failed to log in with Google.
ja: Googleアカウントでのログインに失敗しました。

en: Failed to store file %(file)s.
ja: ファイル %(file)s を保存できません。

en: Feature Configuration
ja: 機能設定

en: Fetch Cover from URL (JPEG - Image will be downloaded and stored in database)
ja: 表紙をURLから取得 (JPEG画像がダウンロードされDBに保存されます)

en: Fetch Metadata
ja: メタデータを取得

en: File %(file)s not found on Google Drive
ja: ファイル %(file)s はGoogleドライブ上にありません

en: File %(file)s uploaded
ja: ファイル %(file)s をアップロードしました

en: File %(filename)s could not saved to temp dir
ja: ファイル %(filename)s は一時フォルダに保存できませんでした

en: File extension '%(ext)s' is not allowed to be uploaded to this server
ja: ファイル拡張子 '%(ext)s' をこのサーバーにアップロードすることは許可されていません

en: File format %(ext)s added to %(book)s
ja: ファイル形式 %(ext)s が %(book)s に追加されました

en: File format: %(format)s
ja: ファイル形式: %(format)s

en: File formats
ja: ファイル形式

en: File formats list
ja: ファイル形式一覧

en: File to be uploaded must have an extension
ja: アップロードするファイルには拡張子が必要です

en: Files could not be replaced during update
ja: 更新中にファイルを置換できませんでした

en: Finished
ja: 終了

en: Flip
ja: 反転

en: Flip Image
ja: 画像を反転する

en: Following Settings are Needed For User Import
ja: 以下の設定はユーザーのインポートのために必要です

en: Force full kobo sync
ja: 強制的にKoboと完全同期

en: Forgot Password?
ja: パスワードを忘れた場合

en: Found no valid gmail.json file with OAuth information
ja: OAuth情報を含んだ有効なgmail.jsonファイルが見つかりません

en: From Email
ja: Fromメールアドレス

en: From:
ja: 〜から:

en: General error
ja: エラー発生

en: Generate Kobo Auth URL
ja: Koboの認証URLを生成

en: Generate Series Cover Thumbnails
ja: シリーズの表紙サムネイルを生成

en: Generate Thumbnails
ja: 本の表紙サムネイルを生成

en: Generate series cover thumbnails
ja: シリーズの表紙サムネイルを生成

en: Generated %(count)s cover thumbnails
ja: 表紙サムネイルを%(count)s個生成しました

en: Generated {0} series thumbnails
ja: シリーズのサムネイルを{0}個生成しました

en: Get Started with Calibre-Web
ja: Calibre-Webを始める

en: GitHub Oauth error, please retry later.
ja: GitHub OAuth エラー、再度お試しください。

en: GitHub Oauth error: {}
ja: GitHub OAuth エラー: {}

en: Gmail via Oauth2
ja: OAuth2経由のGmail

en: Goodreads API Key
ja: GoodreadsのAPIキー

en: Google Drive Calibre folder
ja: Googleドライブ上のCalibreフォルダ

en: Google Drive setup not completed, try to deactivate and activate Google Drive again
ja: Googleドライブの設定が完了していません。Googleドライブを無効にしてから再度有効にしてみてください

en: Google Oauth error, please retry later.
ja: Google OAuth エラー、再度お試しください。

en: Google Oauth error: {}
ja: Google OAuth エラー: {}

en: Grid
ja: 表

en: Guest Name can't be changed
ja: ゲストユーザーの名前は変更できません

en: Guest can't have this role
ja: ゲストユーザーはこのロールを持つことができません

en: Guest can't have this view
ja: ゲストユーザーはこの画面を表示できません

en: Guest's Locale is determined automatically and can't be set
ja: ゲストユーザーの言語設定は自動的に決定されるため、固定することはできません

en: HTTP Error
ja: HTTPエラー

en: Height
ja: 縦に合わせる

en: Hidden Book
ja: 非表示の本

en: Hide
ja: 非表示

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal
ja: 水平方向

en: Hot Books
ja: 人気の本

en: Hot Books (Most Downloaded)
ja: 人気の本 (最もダウンロードされた本)

en: Identifier Type
ja: 識別子タイプ

en: Identifier Value
ja: 識別子の値

en: Identifiers
ja: 識別子

en: Identifiers are not Case Sensitive, Overwriting Old Identifier
ja: IDは大文字小文字を区別しません。元のIDを上書きします

en: If this is a scheduled task, it will be re-ran during the next scheduled time.
ja: これがスケジュールタスクの場合、次のスケジュールの時刻にはもう一度実行されます。

en: Import LDAP Users
ja: LDAPユーザーをインポート

en: Important Kobo Note: deleted books will remain on any paired Kobo device.
ja: Koboに関する重要な注意: 削除された本はどの連携されたKobo端末にも残ります。

en: In Library
ja: ライブラリ内

en: Installed Version
ja: インストールされたバージョン

en: Into Book with Title:
ja: このタイトルの本に統合します

en: Invalid Action
ja: 無効なアクションです

en: Invalid Read Column
ja: 無効な読み取り列

en: Invalid Restricted Column
ja: 無効な制限列

en: Invalid cover file content
ja: 表紙ファイルの内容が無効です

en: Invalid duration for task specified
ja: 指定したタスクの期間が無効です

en: Invalid role
ja: 無効なロール

en: Invalid shelf specified
ja: 指定された本棚は無効です

en: Invalid start time for task specified
ja: 指定したタスクの開始時刻が無効です

en: Invalid view
ja: 無効な表示

en: Kepubify-converter failed: %(error)s
ja: Kepubify-converter が失敗しました: %(error)s

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Keyfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
ja: キーファイルの場所が無効です。正しいパスを入力してください

en: Keyword
ja: キーワード

en: Kobo Setup
ja: Kobo設定

en: Kobo Sync Token
ja: Kobo同期トークン

en: Kobo Token:
ja: Koboトークン:

en: LDAP Administrator Password
ja: LDAP管理者のパスワード

en: LDAP Administrator Username
ja: LDAP管理者のユーザー名

en: LDAP Authentication
ja: LDAP認証

en: LDAP CACertificate Path (Only needed for Client Certificate Authentication)
ja: LDAPのCA証明書のパス (クライアント証明書による認証の場合のみ必要)

en: LDAP CACertificate, Certificate or Key Location is not Valid, Please Enter Correct Path
ja: LDAPのCA証明書、証明書、キーの場所が無効です。正しいパスを入力してください

en: LDAP Certificate Path (Only needed for Client Certificate Authentication)
ja: LDAP証明書のパス (クライアント証明書による認証の場合のみ必要)

en: LDAP Distinguished Name (DN)
ja: LDAPの識別名 (DN)

en: LDAP Encryption
ja: LDAPの暗号化方式

en: LDAP Group Members Field
ja: LDAPグループメンバーフィールド

en: LDAP Group Name
ja: LDAPグループ名

en: LDAP Group Object Filter
ja: LDAPグループフィルタ

en: LDAP Group Object Filter Has Unmatched Parenthesis
ja: LDAPのグループフィルタ内の括弧が一致しません

en: LDAP Group Object Filter Needs to Have One "%s" Format Identifier
ja: LDAPのグループフィルタには "%s" というフォーマットのIDが一つ必要です

en: LDAP Keyfile Path (Only needed for Client Certificate Authentication)
ja: LDAPのキーファイルのパス (クライアント証明書による認証の場合のみ必要)

en: LDAP Member User Filter
ja: LDAPメンバーユーザーフィルタ

en: LDAP Member User Filter Detection
ja: LDAPメンバーユーザーフィルタ検出

en: LDAP Member User Filter Has Unmatched Parenthesis
ja: LDAPのメンバーフィルタ内の括弧が一致しません

en: LDAP Member User Filter needs to Have One "%s" Format Identifier
ja: LDAPのメンバーフィルタには "%s" というフォーマットのIDが一つ必要です

en: LDAP Server Host Name or IP Address
ja: LDAPサーバーのホスト名またはIPアドレス

en: LDAP Server Port
ja: LDAPサーバーのポート番号

en: LDAP Server is OpenLDAP?
ja: LDAPサーバーはOpenLDAPですか？

en: LDAP User Object Filter
ja: LDAPユーザーフィルタ

en: LDAP User Object Filter Has Unmatched Parenthesis
ja: LDAPのユーザーフィルタ内の括弧が一致しません

en: LDAP User Object Filter needs to Have One "%s" Format Identifier
ja: LDAPのユーザーフィルタには "%s" というフォーマットのIDが一つ必要です

en: Language
ja: 言語

en: Language of Books
ja: 本の言語

en: Language: %(name)s
ja: 言語: %(name)s

en: Languages
ja: 言語

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Library Statistics
ja: ライブラリの統計

en: Light
ja: ライト

en: Link
ja: リンク

en: Link Read/Unread Status to Calibre Column
ja: 既読/未読をリンクするCalibreのカラム

en: Link to %(oauth)s Succeeded
ja: %(oauth)s との連携に成功しました

en: List
ja: 一覧

en: Listen in Browser
ja: ブラウザで聞く

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Locale
ja: 地域

en: Location and name of access logfile (access.log for no entry)
ja: アクセスログのファイル名 (空欄の場合はaccess.log)

en: Location and name of logfile (calibre-web.log for no entry)
ja: ログファイル名 (空欄の場合はcalibre-web.log)

en: Location of Calibre Database
ja: Calibre DBの場所

en: Log Level
ja: ログレベル

en: Log in with Magic Link
ja: マジックリンクでログイン

en: Logfile Configuration
ja: ログファイル設定

en: Logfile Location is not Valid, Please Enter Correct Path
ja: ログファイルの場所が無効です。正しいパスを入力してください

en: Logfile viewer
ja: ログファイルビューア

en: Login
ja: ログイン

en: Login failed, No User Linked With OAuth Account
ja: ログイン失敗、OAuthアカウントと連携しているユーザーが存在しません

en: Login type
ja: ログインの種類

en: Logout
ja: ログアウト

en: Logout User
ja: ユーザーをログアウト

en: Magic Link - Authorise New Device
ja: マジックリンク - 新規端末を認証する

en: Magic Link Remote Login
ja: マジックリンクによるリモートログイン

en: Malformed request
ja: 不正なリクエスト

en: Mark As Read
ja: 既読に設定

en: Mark As Unread
ja: 未読に設定

en: Maximum Duration
ja: 最大タスク継続時間

en: Merge
ja: 統合

en: Merge selected books
ja: 選択した本を統合

en: Metadata Watch Channel ID
ja: メタデータ監視用チャンネルID

en: Metadata successfully updated
ja: メタデータを更新しました

en: More by
ja: 同じ著者が書いた本:

en: Native
ja: オリジナル

en: New db location is invalid, please enter valid path
ja: 入力したDBの場所が無効です。有効なパスを入力してください

en: Next
ja: 次

en: Next Page
ja: 次のページ

en: Nightly
ja: 最新

en: No
ja: 未読

en: No Result(s) found! Please try another keyword.
ja: 検索結果が見つかりません。別のキーワードで検索してみてください。

en: No Results Found
ja: 結果が見つかりません

en: No Valid Book Language Given
ja: 有効な本の言語がありません

en: No Valid Locale Given
ja: 有効な言語設定がありません

en: No admin user remaining, can't delete user
ja: 管理者ユーザーが残っておらず、ユーザーを削除できません

en: No admin user remaining, can't remove admin role
ja: 管理者ユーザーが残っておらず、管理者ロールを削除できません

en: No release information available
ja: リリース情報がありません

en: No update available. You already have the latest version installed
ja: アップデートはありません。すでに最新バージョンがインストールされています

en: No. of Authors to Display Before Hiding (0=Disable Hiding)
ja: 非表示にする前に表示する著者数 (0=非表示にしない)

en: No. of Random Books to Display
ja: ランダムに表示する本の冊数

en: None
ja: なし

en: Not Linked to %(oauth)s
ja: %(oauth)s と連携していません

en: OAuth Settings
ja: OAuth設定

en: Obtain %(provider)s OAuth Credential
ja: %(provider)s OAuth 認証情報を入手

en: Ok
ja: OK

en: On another device, login and visit:
ja: 他の端末でログインしてアクセスしてください:

en: Once verified, you will automatically be logged in on this device.
ja: 一度承認されると、自動的にこの端末でログインされます。

en: Only jpg/jpeg files are supported as coverfile
ja: 表紙ファイルは jpg/jpeg のみ対応しています

en: Only jpg/jpeg/png/webp/bmp files are supported as coverfile
ja: 表紙ファイルは jpg/jpeg/png/webp/bmp のみ対応しています

en: Oops! An account already exists for this Email.
ja: このメールアドレスで登録されたアカウントがすでに存在します

en: Oops! An account already exists for this Email. or name.
ja: このメールアドレスかニックネームで登録されたアカウントがすでに存在します。

en: Oops! An unknown error occurred. Please try again later.
ja: 不明なエラーが発生しました。あとで再試行してください。

en: Oops! Database Error: %(error)s.
ja: DBエラー: %(error)s

en: Oops! Email server is not configured, please contact your administrator.
ja: メールサーバーが設定されていません。管理者に連絡してください

en: Oops! Please complete all fields.
ja: 全ての項目を入力してください

en: Oops! Selected book is unavailable. File does not exist or is not accessible
ja: 選択した本は利用できません。ファイルが存在しないか、アクセスできません

en: Oops! There was an error sending book: %(res)s
ja: %(res)s を送信中にエラーが発生しました

en: Oops! Your Email is not allowed.
ja: このメールアドレスは登録が許可されていません

en: Open the .kobo/Kobo/Kobo eReader.conf file in a text editor and add (or edit):
ja: .kobo/Kobo/Kobo eReader.confファイルをテキストエディタで開いて追加(編集)してください:

en: PDF Reader
ja: PDFリーダー

en: Parameter not found
ja: パラメータが見つかりません

en: Parent Directory
ja: 親ディレクトリ

en: Password
ja: パスワード

en: Path to Kepubify E-Book Converter
ja: Kepubify E-Book Converterのパス

en: Perform Update
ja: アップデートを実行

en: Please Enter a LDAP Provider, Port, DN and User Object Identifier
ja: LDAPのプロバイダ、ポート番号、DN、ユーザーIDを入力してください

en: Please Enter a LDAP Service Account
ja: LDAPのサービスアカウント名を入力してください

en: Please Enter a LDAP Service Account and Password
ja: LDAPのサービスアカウント名とパスワードを入力してください

en: Please access Calibre-Web from non localhost to get valid api_endpoint for kobo device
ja: localhost以外からCalibre-Webにアクセスし、有効なKobo端末用APIエンドポイントを取得してください

en: Please configure your e-mail address first...
ja: 初めにメールアドレスを設定してください

en: Please do not refresh the page
ja: ページを更新しないでください

en: Popular publications from this catalog based on Downloads.
ja: ダウンロード数に基づいた、この出版社が出している有名な本

en: Popular publications from this catalog based on Rating.
ja: 評価に基づいた、この出版社が出している有名な本

en: Port
ja: ポート番号

en: Previous
ja: 前

en: Previous Page
ja: 前のページ

en: Program
ja: プログラム

en: Progress
ja: 進捗

en: Proxy unknown requests to Kobo Store
ja: Koboストアへの不明なリクエストをプロキシ

en: Public Registration
ja: 誰でも登録可能

en: Public Shelf
ja: みんなの本棚

en: Published
ja: 発売日

en: Published Date
ja: 発売日

en: Published Date From
ja: 発売日(〜から)

en: Published Date To
ja: 発売日(〜まで)

en: Published after
ja: これ以降に出版

en: Published before
ja: これ以前に出版

en: Publisher
ja: 出版社

en: Publisher: %(name)s
ja: 出版社: %(name)s

en: Publishers
ja: 出版社

en: Publishing Date
ja: 発売日

en: Python module 'advocate' is not installed but is needed for cover uploads
ja: 表紙のアップロードに必要なPythonモジュール 'advocate' がインストールされていません

en: Random Books
ja: ランダム

en: Rating
ja: 評価

en: Rating <= %(rating)s
ja: 評価 <= %(rating)s

en: Rating >= %(rating)s
ja: 評価 >= %(rating)s

en: Rating Above
ja: 評価(〜以上)

en: Rating Below
ja: 評価(〜以下)

en: Rating: %(rating)s stars
ja: 評価: 星%(rating)s

en: Rating: None
ja: 評価: なし

en: Ratings
ja: 評価

en: Ratings list
ja: 評価一覧

en: Read
ja: 既読

en: Read Books
ja: 既読の本

en: Read Status
ja: 既読/未読

en: Read in Browser
ja: ブラウザで読む

en: Read status could not set: {}
ja: 読み込みステータスを設定できません: {}

en: Recently added Books
ja: 最近追加された本

en: Reconnect Calibre Database
ja: Calibreライブラリに再接続

en: Reconnecting Calibre database
ja: Calibre DBと再接続中

en: Reflow text when sidebars are open.
ja: サイドバーが開いているとき、テキストを再度流し込みます。

en: Refresh Thumbnail Cache
ja: 表紙サムネイルのキャッシュを更新

en: Register
ja: 登録

en: Register New Account
ja: 新規アカウントを登録

en: Register with %(provider)s
ja: %(provider)s で登録

en: Regular Expression for Ignoring Columns
ja: 無視するカラムの正規表現

en: Regular Expression for Title Sorting
ja: タイトルをソートするための正規表現

en: Remember Me
ja: アカウント情報を記憶する

en: Remove
ja: 削除

en: Rename author from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
ja: エラー: %(error)s により、著者名を %(src)s から %(dest)s に変更できませんでした

en: Rename title from: '%(src)s' to '%(dest)s' failed with error: %(error)s
ja: エラー: %(error)s により、タイトルを %(src)s から %(dest)s に変更できませんでした

en: Replacing files
ja: ファイルを置換中

en: Requesting update package
ja: 更新データを要求中

en: Reset user Password
ja: パスワードをリセット

en: Restart
ja: 再起動

en: Restore from archive
ja: アーカイブから復元

en: Results for:
ja: 結果:

en: Return to Home
ja: ホームに戻る

en: Reverse Proxy Header Name
ja: リバースプロキシのヘッダー名

en: Reverse Proxy Login
ja: リバースプロキシによるログイン

en: Revoke
ja: 取り消す

en: Revoke Gmail Access
ja: Gmailへのアクセスを失効

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Left
ja: 左に回転する

en: Rotate Right
ja: 右に回転する

en: Run Time
ja: 稼働時間

en: SMTP Hostname
ja: SMTPホスト名

en: SMTP Login
ja: SMTPログイン

en: SMTP Password
ja: SMTPのパスワード

en: SMTP Port
ja: SMTPポート番号

en: SSL Keyfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
ja: SSL鍵ファイルの場所 (非SSLサーバーでは空欄にしてください)

en: SSL certfile location (leave it empty for non-SSL Servers)
ja: SSL証明書の場所 (非SSLサーバーでは空欄にしてください)

en: Save
ja: 保存

en: Scale
ja: スケール

en: Scale to Best
ja: 最適なサイズにする

en: Scale to Height
ja: 縦に合わせる

en: Scale to Native
ja: オリジナルのサイズにする

en: Scale to Width
ja: 横に合わせる

en: Scheduled Tasks
ja: スケジュールタスク

en: Scheduled tasks settings updated
ja: スケジュールタスクの設定を更新しました

en: Scrollbar
ja: スクロールバー

en: Search
ja: 検索

en: Search Library
ja: ライブラリ内を検索

en: Search Term:
ja: 検索する単語:

en: Search error!
ja: 検索エラー

en: Search keyword
ja: キーワード検索

en: Select
ja: 選択

en: Select Allowed/Denied Custom Column Values
ja: 許可/拒否カスタムカラムを選択

en: Select Allowed/Denied Custom Column Values of User
ja: ユーザーの許可/拒否カスタムカラムを選択

en: Select Allowed/Denied Tags
ja: 許可/拒否タグを選択

en: Select Allowed/Denied Tags of User
ja: ユーザーの許可/拒否タグを選択

en: Select...
ja: 選択...

en: Send to eReader
ja: E-Readerに送信

en: Send to eReader Email
ja: E-Readerメールアドレス

en: Sepia
ja: セピア

en: Series
ja: シリーズ

en: Series ID
ja: 巻数

en: Series Index
ja: 巻数

en: Series in this Library
ja: このライブラリ内のシリーズ数

en: Series: %(serie)s
ja: シリーズ: %(serie)s

en: Server Configuration
ja: サーバー設定

en: Server External Port (for port forwarded API calls)
ja: サーバーの外部ポート番号 (APIの呼び出しをポートフォワーディングするため)

en: Server Port
ja: ポート番号

en: Settings
ja: 設定

en: Settings DB is not Writeable
ja: 設定DBが書き込みできません

en: Share with Everyone
ja: みんなと共有

en: Shelf %(title)s changed
ja: %(title)s を変更しました

en: Shelf %(title)s created
ja: %(title)s を作成しました

en: Shelf successfully deleted
ja: 本棚を削除しました

en: Shelf: '%(name)s'
ja: 本棚: '%(name)s'

en: Shelves
ja: 本棚

en: Show
ja: 表示

en: Show Access Log:
ja: アクセスログを表示:

en: Show All
ja: 全て表示

en: Show Books List
ja: 本の一覧を表示

en: Show Calibre-Web Log:
ja: Calibre-Webのログを表示:

en: Show Downloaded Books
ja: ダウンロードされた本を表示

en: Show Hot Books
ja: 人気の本を表示

en: Show Random Books
ja: ランダムに本を表示

en: Show Random Books in Detail View
ja: 詳細画面でランダムに本を表示

en: Show Top Rated Books
ja: 高評価の本を表示

en: Show recent books
ja: 最近追加された本を表示

en: Show unread
ja: 未読の本を表示

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Simple
ja: 簡単

en: Sorry you are not allowed to add a book to that shelf
ja: 申し訳ありませんが、あなたはこの本棚に本を追加することが許可されていません

en: Sorry you are not allowed to create a public shelf
ja: 申し訳ありませんが、あなたはみんなの本棚を作成することが許可されていません

en: Sorry you are not allowed to edit this shelf
ja: 申し訳ありませんが、あなたはこの本棚を編集することが許可されていません

en: Sorry you are not allowed to remove a book from this shelf
ja: 申し訳ありませんが、あなたはこの本棚から本を削除することが許可されていません

en: Sort according to book date, newest first
ja: 追加日が新しい順にソート

en: Sort according to book date, oldest first
ja: 追加日が古い順にソート

en: Sort according to publishing date, newest first
ja: 発売日が新しい順にソート

en: Sort according to publishing date, oldest first
ja: 発売日が古い順にソート

en: Sort ascending according to download count
ja: ダウンロード数が少ない順にソート

en: Sort ascending according to series index
ja: 巻数が小さい順にソート

en: Sort authors in alphabetical order
ja: 著者名を五十音順にソート

en: Sort authors in reverse alphabetical order
ja: 著者名を逆五十音順にソート

en: Sort descending according to download count
ja: ダウンロード数が多い順にソート

en: Sort descending according to series index
ja: 巻数が大きい順にソート

en: Sort title in alphabetical order
ja: 五十音順にソート

en: Sort title in reverse alphabetical order
ja: 逆五十音順にソート

en: Source
ja: ソース

en: Source or destination format for conversion missing
ja: 変換元の形式または変換後の形式が指定されていません

en: Stable
ja: 安定

en: Standard Theme
ja: 通常テーマ

en: Start
ja: 開始

en: Start Time
ja: タスクを開始する時間

en: Started
ja: 開始

en: Statistics
ja: 統計

en: Status
ja: ステータス

en: Stopping server
ja: サーバー停止中

en: Stream output, can't be displayed
ja: ストリームの出力を表示できません

en: Success! Book queued for sending to %(eReadermail)s
ja: 本の %(eReadermail)s への送信がキューに追加されました

en: Success! Confirmation Email has been sent.
ja: 確認メールがこのメールアドレスに送信されました。

en: Success! Please return to your device
ja: 成功です！端末に戻ってください

en: Success! You are now logged in as: %(nickname)s
ja: %(nickname)s としてログイン中

en: Sync only books in selected shelves with Kobo
ja: 選択した本棚内の本のみKoboと同期

en: Sync selected Shelves with Kobo
ja: 選択した本棚をKoboと同期

en: Sync this shelf with Kobo device
ja: この本棚をKobo端末と同期

en: System Statistics
ja: システムの統計

en: Tag not found
ja: タグが見つかりません

en: Tags
ja: タグ

en: Task
ja: タスク

en: Tasks
ja: タスク

en: Test e-mail queued for sending to %(email)s, please check Tasks for result
ja: %(email)s へのテストメール送信がキューに追加されました。結果を見るにはタスクを確認してください

en: The latest Books
ja: 最新の本

en: The requested file could not be read. Maybe wrong permissions?
ja: 要求されたファイルを読み込めませんでした。権限設定が正しいか確認してください。

en: Theme
ja: テーマ

en: There was an error
ja: エラーが発生しました

en: There was an error converting this book: %(res)s
ja: この本の変換中にエラーが発生しました: %(res)s

en: There was an error sending the Test e-mail: %(res)s
ja: %(res)s へのテストメール送信中にエラーが発生しました

en: This Field is Required
ja: この項目は必須です

en: This book format will be permanently erased from database
ja: このファイル形式はDBから完全に削除されます

en: This task will be cancelled. Any progress made by this task will be saved.
ja: このタスクはキャンセルされます。このタスクによる進捗はすべて保存されます。

en: This username is already taken
ja: このユーザー名はすでに使われています

en: This verification link will expire in 10 minutes.
ja: この確認リンクの有効期限は10分です。

en: Timeout while establishing connection
ja: 接続確立中にタイムアウトしました

en: Title
ja: タイトル

en: Title Sort
ja: タイトルのよみがな

en: To:
ja: 〜まで:

en: Toggle Navigation
ja: ナビゲーションを実行

en: Token has expired
ja: トークンが無効です

en: Token not found
ja: トークンが見つかりません

en: Top Rated Books
ja: 高評価の本

en: Trusted Hosts (Comma Separated)
ja: 信頼するホスト名 (カンマ区切り)

en: UI Configuration
ja: UI設定

en: UnRar binary file not found
ja: UnRarのバイナリファイルが見つかりません

en: Unauthenticated
ja: 認証失敗

en: Unexpected data while reading update information
ja: アップデート情報の読み込み中に予期しないデータが見つかりました

en: Unknown
ja: 不明

en: Unknown Status
ja: 不明

en: Unknown command
ja: 不明なコマンド

en: Unlink
ja: リンク解除

en: Unlink to %(oauth)s Failed
ja: %(oauth)s との連携解除に失敗しました

en: Unlink to %(oauth)s Succeeded
ja: %(oauth)s との連携解除に成功しました

en: Unread Books
ja: 未読の本

en: Unzipping update package
ja: 更新データを展開中

en: Update Author Sort automatically
ja: 著者のよみがなを自動で更新

en: Update Channel
ja: アップデートチャンネル

en: Update Title Sort automatically
ja: タイトルのよみがなを自動で更新

en: Update failed:
ja: アップデート失敗:

en: Update file could not be saved in temp dir
ja: 更新データを一時フォルダに保存できませんでした

en: Update finished, please press okay and reload page
ja: アップデート完了、OKを押してページを再読み込みしてください

en: Updating, please do not reload this page
ja: アップデート中です。このページをリロードしないでください

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload Cover from Local Disk
ja: 表紙をアップロード

en: Upload Format
ja: アップロード形式

en: Upload done, processing, please wait...
ja: アップロード完了。現在処理中ですのでお待ち下さい...

en: Uploaded book probably exists in the library, consider to change before upload new:
ja: アップロードした本はすでにライブラリに存在します。新しくアップロードする前に変更を加えてください:

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Uploads
ja: アップロード

en: Use Email as Username
ja: メールアドレスをユーザー名として使う

en: Use Goodreads
ja: Goodreadsを利用

en: Use Google Drive?
ja: Googleドライブを利用しますか？

en: Use LDAP Authentication
ja: LDAP認証を利用

en: Use OAuth
ja: OAuthを利用

en: Use Standard Authentication
ja: 通常の認証を利用

en: User
ja: ユーザー

en: User '%(nick)s' deleted
ja: ユーザー '%(nick)s' を削除しました

en: User '%(nick)s' updated
ja: ユーザー '%(nick)s' を更新しました

en: User '%(user)s' created
ja: ユーザー '%(user)s' を作成しました

en: User has no rights to upload additional file formats
ja: 新たなファイル形式をアップロードする権限がありません

en: User has no rights to upload cover
ja: ユーザーは表紙をアップロードする権限がありません

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: Username
ja: ユーザー名

en: Users
ja: ユーザー

en: Value has to be true or false
ja: 値はtrueかfalseのどちらかでなければなりません

en: Version
ja: バージョン

en: Version Information
ja: バージョン情報

en: Vertical
ja: 垂直方向

en: View
ja: 閲覧

en: View Book on Save
ja: 保存後に本を表示

en: View Books
ja: 閲覧

en: View Configuration
ja: 表示設定

en: View Logs
ja: ログを表示

en: View Restrictions based on Calibre column
ja: 表示制限をリンクするCalibreのカラム

en: Visible Book Languages
ja: 表示する本の言語

en: Waiting
ja: 待機中

en: Width
ja: 横に合わせる

en: Yes
ja: 既読

en: You are missing permissions to delete books
ja: 本を削除する権限がありません

en: You are not allowed to access localhost or the local network for cover uploads
ja: 表紙アップロードのためにlocalhostやローカルネットワークにアクセスすることは許可されていません

en: You are not allowed to add a book to the shelf
ja: あなたはこの本棚に本を追加することが許可されていません

en: Your Email
ja: メールアドレス

en: caliBlur! Dark Theme
ja: caliBlur! ダークテーマ

en: client_secrets.json Is Not Configured For Web Application
ja: client_secrets.jsonがWebアプリケーション用に設定されていません

en: edit metadata
ja: メタデータを編集

en: epub Reader
ja: EPUBリーダー

en: name
ja: 名前

en: not installed
ja: インストールされていません

en: reduce
ja: 減らす

en: select an option
ja: 選択肢から選ぶ

en: size
ja: サイズ

en: txt Reader
ja: テキストリーダー

en: type
ja: 種類

en: via
ja: 経由

en: {} Stars
ja: 星{}

en: {} User Successfully Imported
ja: {}人のユーザーをインポートしました

en: {} sync entries deleted
ja: {}件の同期項目を削除しました

en: {} users deleted successfully
ja: {}人のユーザーが削除されました
